12 mar

Wagi etykietujące czy program do etykiet?

JWagieszcze do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem do wydruku etykiet z masą ważonego produktu były wagi z wbudowaną drukarką etykiet. Wagi takie były idealnym rozwiązaniem do wydruku prostych etykiet i znajdowały zastosowanie w sklepach detalicznych.

Wraz z wejściem w życie rozporządzenia UE 1169/2011 narzucającego konieczność umieszczenia na opakowaniach tabeli wartości odżywczych okazało się, że wagi etykietujące mają zbyt wiele ograniczeń technicznych i w praktyce ich zastosowanie do wydruku etykiet spełniających normy jest mocno ograniczone.

Alternatywą dla wag etykietujących jest system etykietowania X-printi. Jego koncepcja jest diametralnie inna od wag etykietujących jak również innych programów do etykietowania.

Od receptury do etykiety

Zanim wydrukujemy etykietę musimy wcześniej przygotować wszystkie dane, w tym wartości odżywcze oraz skład surowcowy. I tutaj poznajemy pierwszą zaletę programu. Jeśli posiadamy Kalkulator wartości odżywczych X-mart wówczas możemy jednym kliknięciem przenieść wszystkie dane do programu etykietującego. Transferuje się nie tylko sama tabela energetyczna ale także skład surowcowy z wyróżnieniem alergenów – czyli to, z czym mamy dzisiaj największy problem.

Projekt etykiety – bez żadnych ograniczeń

W systemie X-printi XPRINTI_ETYKIETY_EKRAN_3nie projektujemy etykiet dla każdego produktu. Wystarczy zaprojektować wzorce etykiet dla wybranych grup produktów. Np. w branży piekarskiej i cukierniczej projektuje się kilka wzorców: dla chleba lub ciast różnicując je ze względu na treść oraz długość składu surowcowego.

Następnie opisujemy w kartotece wybrany produkt, uzupełniając jego dane o wybrane informacje (kod kreskowy, termin przydatności, warunki przechowywania).

Wydruk etykiet – prosto i intuicyjnie

I tutaj przechodzimy do sedna koncepcji X-printi. Program ten posiada specjalnie wydzielony moduł WYDRUKI, który możemy zainstalować na dowolnym komputerze z systemem Windows. Kartotekę towarową oraz wzorce etykiet możemy do niego przenosić poprzez sieć Ethernet lub na nośniku USB. Do komputera z modułem WYDRUKI podłączamy wagę oraz drukarkę i uzyskujemy w ten sposób gotowy zestaw ważąco-etykietujący.

Zalety X-printi

Podstawową zaletą systemu jest możliwość zaprojektowania i wydruku dowolnej etykiety, zawierającej m.in. teksty, wyróżnienia, tabele, obrazy oraz kody kreskowe. Jednak równie istotnym elementem jest prostota obsługi programu.

Pracownik drukujący etykiety obsługuje zestaw: komputer – drukarka – waga. Na komputerze wybiera produkt, może także dokonać ewentualnej korekty daty produkcji lub przydatności do spożycia. Następnie umieszcza produkt na wadze i drukuje etykiety w trybie ręcznym lub automatycznym.

Wydawać by się mogło, że cena zestawu drukującego jest dużo wyższa od drukarek etykietujących, jednak jest to założenie błędne. Po pierwsze możemy sami skomponować swój zestaw, dobierając wagę, drukarkę oraz komputer. Często też możemy wykorzystać sprzęt, który już posiadamy na stanie, obniżając koszty inwestycji. Jedynym niezbędnym elementem jest sam program.

Leave a reply