fbpx
Szkolenia z Excela Lublin Excellent Modeling

TAKŻE DLA CIEBIE!

 

Metodologia Excellent Modelling to nie tylko oferta dla firm wdrażających systemy informatyczne.
*
Z powodzeniem może być także stosowana przez Ciebie-Klienta i Użytkownika docelowego. W wielu przypadkach Klient  nie ma jasno sprecyzowanych założeń przyszłego programu.
*
Zastosowanie Excellent Modeling pozwoli Ci na bezpieczne  wypracowanie optymalnych rozwiązań dostosowanych do Twoich oczekiwań.

Konstrukcja ekranów

Aby użytkownik przyszłego programu zrozumiał jego działanie musi zobaczyć ekran, na którym będzie w przyszłości pracował. Wówczas nie komunikujesz się z nim za pomocą opisów, ale realnego obrazu, który jest dla wszystkich zrozumiały.

Omawiając wybrany proces tworzysz ekran przyszłego programu. Do jego budowy wykorzystujesz komponenty odpowiadające programowi docelowemu (np. wybór produktu z listy). Użytkownik widząc efekt na ekranie komputera bardzo szybko precyzuje wszystkie swoje wymagania.

Posiadając określoną bibliotekę rozwiązań możesz zaprezentować, czy wybrana procedura będzie odpowiadała użytkownikowi (np. filtrowanie). Już samo słowo filtrowanie dla każdej z osób biorących udział w projektowaniu znaczy coś zupełnie innego. Pamiętajmy jeszcze, że proces projektowania odbywa się pomiędzy użytkownikiem a projektantem, natomiast programowanie zostanie wykonane przez programistę, który także może narzucić swoje postrzeganie. Dysponując natomiast konkretnym obrazem każdy dokładnie widzi to samo, a programista ma wskazówkę co do metody wykonania określonego zadania.

Projekt bazy danych

Projektowanie ekranów automatycznie narzuca osobie projektującej konieczność zastosowania rozwiązań bazodanowych. Niedopatrzenia w bazach danych są powodem licznych problemów powstających w trakcie wdrożenia. Nagle użytkownik chciałby uzyskać określoną informację, jednak w trakcie projektowania została ona pominięta.

Projektowanie baz polega na tworzeniu tabel relacyjnych źródła danych. W samym Excelu możemy robić to bardzo szybko: w kolejnych arkuszach zakładamy nowe tabele, natomiast w każdym momencie do istniejących tabel możemy dodać nowe pola. W ten sposób bardzo szybko uzyskujemy gotową strukturę przyszłej bazy.

Działanie procedur

Posiadając ekrany oraz bazę danych możemy przystąpić do uruchomienia procedur. To kolejny niezwykle istotny aspekt projektowania systemu. W jego trakcie bardzo często zachodzi konieczność gruntownej zmiany założeń pierwotnych, gdyż dopiero wtedy ujawniają się specyficzne potrzeby Klienta.

Ważnym elementem testu procedur jest np. określenie, które operacje użytkownik chciałby modyfikować ponownie. Użytkownikowi może się bowiem wydawać, że wszystko można zmienić. Z punktu widzenia programisty jest to możliwe tylko do określonego momentu (np. zmiana ceny zakupu surowca).

W teście procedur zwraca się szczególną uwagę na operacje, jakie użytkownik chciałby wykonywać na poszczególnych ekranach. Część z nich, z pozoru prosta, może wymagać wprowadzenia do baz nowej funkcjonalności.

Leave a reply

© 2019 X-Mart Group. Wszystkie prawa zastrzeżone

back to top